Výrobní družstvo Ledenický Nábytek

  • slide1_myslime
  • slide2_zodpovedny
  • slide3_vnasichrukou
  • slide4_60let
  • slide5_detaily
  • slide6_spokojeni

Materiály a dodavatelé

Lamino, „eMdéfka“, „ABSka“ …. aneb stále mluvíme o nábytku.

Zákazníci se nás často ptají z jakého materiálu si mají nechat vyrobit kuchyňskou linku a nábytek vůbec. Mnohdy tápete v názvech materiálů a nejste si jisti, co je vlastně co. Abychom Vám ušetřili hledání pojmů na internetu, sepsali jsme zde pro Vás krátké seznámení se základními truhlářskými materiály.

Uvádíme také výčet našich dodavatelů, abyste měli přehled, jaké používáme panty, pojezdy, posuvy, zásuvky, drátěný a úložný program a také úchytky atd. .

masiv

Masiv = dřevo. Masivní dřevo je historicky nejstarší, nepoužívanější, nejstylovější materiál pro výrobu nábytku. V dnešní době je volba tohoto materiálu samozřejmě otázkou vkusu, ale masiv dodá domovu teplo, kouzlo, jedinečnost a i vůni. Pokud po týdnu otevřete dům, který je vybaven nábytkem z masivu, dýchne na Vás při příchodu domů vůně dřeva. Povrch masivního dřeva lze ohoblovat do hladka, vydrásat na hrubou strukturu a zvýraznit tím strukturu dřeva, lze jej nalakovat, olejovat, mořit a kouzlit pokaždé jiné a nádherné kusy nábytku.

Spárovka = hranoly masivního dřeva mechanicky slepené k sobě. Byla vymyšlena prospárovkato, že každý masiv pracuje, má tendenci se kroutit. Léta v hranolech lepených k sobě jsou pootočena tak, aby se deska takto vyrobená deska  nepokroutila. Samostatná masivní deska by dlouho nezůstala rovná. Dvířka z masivu jsou proto vždy zasazena do masivního rámečku, deska stolu ze spárovky je vždy připevněna k rámu.

 

 

Lamino = LTD = laminát = dřevotřísková deska povrchově upravená laminátovaným dekorem. V dnešní době nejčastěji používaný plošný materiál pro náblamino a mdfytek. Najdete desítky dekorů dřeva a i jiné technické dekory. Deska má nejčastěji sílu 18mm, což je pro nábytek nejvhodnější. Někdy se můžete potkat se sílou 16mm, ale ta pro nábytek dle našeho názoru dostatečná není. Jádro desky je lisovaná lepená dřevotříska. Čeští dodavatelé nabízejí kvalitní laminátové desky. U některých zahraničních dodavatelů se někdy můžete setkat s deskou, která má řídké jádro a to máte potom pocit, že je nábytek z papíru. Laminát mívá lepenou melaminovou hranu ve stejném dekoru, nebo odolnější plastovou ABS hranu různé tlouštky v jednobarevném odstínu.

 

HPL = high pressure laminate = vysokotlaký laminát. Má obdobné vlastnosti, jako laminátová deska, ale oproti ní je odolný proti vodě. Vhodný tedy pro použití do prostorů, kde je vlko, například pro koupelnový nábytek.

MDF = medium density fibreboard = zákazníky a uživateli stejně oblíbený, jako truhláři a stolaři. Materiál pro výrobu nábytku, který má velmi hustou strukturu a jeho povrch může být snadno profilovaný. Povrchově lze potahovat foliemi, dýhami, lamináty nebo lakovat. Budeme-li mluvit konkrétně, je vhodný pro kuchyňské linky v rustikálním, vintage, nebo provensálském stylu. Krásně z něj vyrobíme lakovaný pult ve vysokém lesku, konzolový stolek v bílé RAL, nebo dýhovaná dvířka.

 

DTD = dřevotříska. Obdoba MDFky, ale nemá tak hustou strukturu. Je vyrobena lepením naštípaného materiálu k sobě, splňuje normy zdravotní nezávadnosti. S dřevotřískou se u stolařských výrobků příliš nesetkáte, protože esteticky není pěkná. DTD se používá jako nosná konstrukce a tam, kde je desku třeba dát, ale není vidět. Může se povrchově upravit například dýhou. Při styku s vodou nabobtná a zničí se. Není odolná ani proti vlhkosti.

 

Dýha = tenská vrstva masivního dřeva aplikovaná např na MDFkovou desku, která nahradí masivní desku. Je opravdu vyrobena z masivního dřeva, jen má tloušťku cca 0,3mm. Má vlastnosti dřeva a má stejné použití jako masiv. Ale používá se tehdy, pokud je třeba snížit náklady. Jednoduše řečeno, dýhovaná deska, je levnější, než masivní deska.  Že se jedná o dýhovanou desku poznáte při bližším ohledání tehdy, pokud se opakuje struktura dřeva.

 

Folie = s folií v truhlařině se setkáte nejčastěji v kuchyni. PVC folie má tepelnou odolnost do 120°C a odolnost proti, takže je velice vhodná k potažení kuchyňských dvířek. Nabízí se v mnoha odstínech i dekorech, takže si bez problémů vyberete a dosáhnete zajímavého vzhledu kuchyně. Dvířka mohou být vyrobena z MDFkové desky, vyfrézována a potažena folií. Napadá Vás, že v troubě běžně pečeme na 200°C a tepelná odolnost folie je nižší? Mezi foliovaná dvířka kuchyňské linky a troubu stačí dát hliníkový profil ve tvaru písmene „L“ a problém s poškozením folie horkým vzduchem z trouby je vyřešen.

 

 

 

 

 

 

Vzorník
dřeva
Více informací
Materiály
a dodavatelé
Více informací
Průběh
zakázky
Více informací
Zařizujeme
interiér
Více informací